Mamo, Tato,
niektóre dzieci kupki zwyczajnie się boją lub też brzydzą. To dla nich coś wstrętnego, obrzydliwego, okropnego, a czasami nawet strasznego. Dlatego musimy pomóc Maluszkowi kupę odczarować, „oswoić”.
Książka „O Małym Krecie, który chciał wiedzieć, kto mu narobił na głowę” w naturalny i niezwykle zabawny sposób oswaja Maluszka nie tylko z samym „faktem” robienia kupki, ale także z tym, że kupki są bardzo różne, a i dźwięki, które kupki wydają mogą być zaskakujące i śmieszne. Najważniejsze jednak, że książka opowiadając o przeróżnych zwierzęcych kupkach traktuje te kupki zupełnie naturalnie i swobodnie. Przewijające się przez cała książeczkę kupy nie są problemem, a kolejnym śladem w detektywistycznym dochodzeniu kreta. Także fakt, że bohaterami książki są właśnie zwierzątka pozwala dziecku poczuć się bezpieczniej w tym nagromadzeniu kupek, których dziecko obawia się lub brzydzi.
Pierwsza reakcja Maluszka, który boi się (lub brzydzi) kupki może być bardzo gwałtowna: niektóre dzieci książkę np. chowają w różne domowe zakamarki, wkładają z powrotem do torby Mamy.Nasza rada: nie namawiajcie Maluszka na oglądanie książki. Gdy pierwszy stres opadnie, usiądźcie na kanapie (Mama i Tata, Dziadkowie, stwórzcie gremimum, które słyszalnie dla dziecka będzie zachwycało się przygodami krecika) i sami zacznijcie oglądać książkę. Komentujcie śmieszne rysunki i głośno wymawiajcie wyrazy dźwiękonaśladowcze (jest ich tam całe mnóstwo). Maluch słysząc jak dobrze bawicie się przyjdzie sam i dołączy do oglądania książeczki. Może stać się tak, że zechce dołączyć do Was za drugim czy trzecim razem.
Gdy Maluszek z przyjemnością ogląda książeczkę i czytaliście ją wspólnie już kilka razy można przystąpić do odgrywania scenek z książki. Będą potrzebna nam zwierzątka występujące w książeczce (plastikowe,gumowe, nie muszą tworzyć kompletu, gdyż dla dzieci kwestie „pasuje,nie pasuje” do pozostałych są naprawdę nieistotne. Potrzebna będzie także plastelina (brązowa, żółta, czarna) z której będziecie lepić… kupki zwierzątek. Nasza rada: w tym miejscu, podczas lepienia, tworzenia kupek warto wytłumaczyć Maluszkowi, że aby kupka była miękka zwierzątka jedzą dużo warzyw, owoców, ziarenek. I w tym momencie warto także nawiązać do tego co Maluszek je. Wyjaśniamy dziecku jak ważne są owoce, warzywka i dlaczego warto je codziennie jeść. To także dobra chwila by wyjaśnić Maluszkowi, że kupy mają bardzo różny kolor w zależności od tego co się zjadło (że np. od buraczków mamy buraczkowa kupkę i że dzięki owocom, warzywom kupka jest nie tylko miękka ale tez ma jaśniejszy kolor, że kupka która za długo jest w brzuszku robi się ciemna).
Odgrywanie scenek z poszczególnymi bohaterami opowieści to początek zabawy terapeutycznej z książką. Kolejnymi etapami może być np. budowa budy dla Jana Henryka (po przeczytaniu dowiecie się kto zacz) lub odegranie scenek w postaci przedstawienia dla zaproszonej widowni. Czas spędzony w towarzystwie miłego kreta to oswajanie i pozytywne bodźcowanie tych przykrych dla Maluszka słów (kupa, robienie kupki itd).
Książka dedykowana jest dzieciom młodszym (2-4 latkom).
Zapraszamy do zakupu (sklep)
…Wyobraź sobie, że budzisz się pewnego ranka, wychylasz głowę przez okno i nagle czujesz, że ktoś… narobił ci na głowę! W takiej sytuacji znalazł się mały kret – bohater książki. Oburzony kret postanawia znaleźć winowajcę. Zawzięcie zaczepia różne zwierzęta i próbuje dociec, które z nich ośmieliło się narobić mu na głowę. Okazuje się, że nie tak łatwo jest znaleźć sprawcę. Książka jest prześmieszna, szczególnie, gdy przychodzi naśladować odgłosy spadających kup… różnych zwierzątek. To także prawdziwa historia detektywistyczna z niezwykle zaskakującym zakończeniem. W roku 2006 autor książki Wolf Erlbruch otrzymał nagrodę im. Jana Christiana Andersena dla najlepszego ilustratora.
Tytuł oryginału: Vom kleinen Maulwurf, der wissen wollte, wer ihm auf den Kopf gemacht hat.
Tekst: Werner Holzwarth Ilustracje: Wolf Erlbruch
Tłumaczenie: Łukasz Żebrowski
Liczba stron: 32 Format: 210 x 147 mm
ISBN 978-83-60402-43-6 Warszawa 2011
dla dzieci 2+ i dorosłych z dużym poczuciem humoru
Premiera: maj 2011 Nowe wydanie: luty 2015