Ile latem powinien wypijać Maluszek ?

Drogie Mamy, z powodu panujących upałów bardzo proszę byście bacznie zwracały uwagę na ilość płynów wypijanych przez wasze Maluszki.
Podstawowym źródłem wody w organizmie jest pożywienie i różne płyny, w tym dobrej jakości woda pitna. W 2008/2012 roku Instytut Żywności i Żywienia opracował zalecane dzienne normy spożycia wody dla różnych grup ludności, w tym niemowląt i dzieci.

Ilość płynów w dziennej diecie według EFSApitko

– dzieci  2-3 lata – 1300 ml
– dzieci  4-8 lat – 1600 ml
– chłopcy 9-13 lat – 2100 ml
– dziewczynki  9-13 lat -1900 ml
– dziewczęta pow. 13 l – 2000 ml
– chłopcy pow.13 l – 2500 ml

 

Podobne zalecenia opublikowała w 2010 roku Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA – European Food Safety Authority). W odniesieniu do europejskich norm polskie zalecania dotyczące ilości spożycia wody przez dzieci są relatywne.

Jednak najłatwiej będzie obliczyć to w oparciu o wagę Maluszka. Dziecko do 10 kg masy ciała powinno wypijać 100ml na każdy kg swego ciała, a na każdy kolejny kg masy ciała po 50 ml czyli np. 15 kg dzieciaczek powinien wypijać dziennie łącznie 1,25 l płynów.
Zbyt małe spożycie płynów powoduje zaparcia oraz zmniejszoną diurezę (siusianie;), a co za tym idzie częste infekcje dróg moczowych. Często rozwiązaniem problemu zaparć maluszka jest zwiększenie ilości płynów jakie wypija w ciągu dnia.
Z powodu wysokich temperatur i ubytku płynów (pocenie się) musimy zwiększyć ilość podawanych płynów. Jeśli trudno namówić Maluszka do picia wody proponujmy to co lubi z wyłączeniem wszelkich napojów gazowanych i mocno słodzonych (i tu namawiam Was na dokładne kontrolowania składu kupowanych napojów, soków nawet tych „firmowych”).
W warunkach wakacyjnych najlepiej podawać wodę lub mocno rozcieńczone soki pasteryzowane np. 250 ml soku jabłkowego rozcieńczam 650 ml wody (najlepiej zwykłej, przegotowanej, wystudzonej).

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes