Farmaceuta radzi

Zaparcia u dzieci – Farmaceuta radzi

mgr farm. Aleksandra Uruszczak

Ból brzuszka i zaparcia – problem nie tylko dziecka, ale i Rodziców. Jednym z najczęściej zgłaszanych przez Rodziców problemów występujących u ich pociech, jest ból brzucha. Lista możliwych przyczyn jest długa. Pediatrzy spotykający się z tym problemem na co dzień, jako główną przyczynę wymieniają stres. Wbrew pozorom, nawet kilkunastomiesięczne dzieci mogą być na niego narażone. Stres wiąże się z przebywaniem poza domem, w żłobku, z pójściem do przedszkola lub innymi niekomfortowymi, z punktu widzenia dziecka, sytuacjami (np. powrót mamy do pracy). Kolejnym częstym powodem bólu brzuszka jest nieprawidłowe odżywianie. Niestety – jak podają badania – w diecie małych dzieci jest za dużo cukrów i wysoko przetworzonej żywności, a brak surowych warzyw i owoców oraz kasz i pełnoziarnistych zbóż. Również wyjałowienie przewodu pokarmowego może skutkować bólem brzuszka u najmłodszych. Przyczyną zubożenia naturalnej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego dziecka są infekcje układu pokarmowego (zatrucia pokarmowe) lub stosowane antybiotyki, bez równoczesnego uzupełniania flory bakteryjnej przez podawanie probiotyków.

Stres, nieprawidłowa dieta oraz zubożona flora bakteryjna układu pokarmowego to także główne przyczyny zaparć, a w ich następstwie zaparć nawykowych u dzieci.

Dzieci zaczynają cierpieć na zaparcia, najczęściej w „przełomowych” momentach swojego życia. Pierwszy – to nauka korzystania z nocniczka i tzw. odpieluszkowanie. Drugi – to rozpoczęcie uczęszczania na zajęcia w przedszkolu, czy w szkole ( w przypadku dzieci starszych). Zaparcia nawykowe u młodszych dzieci są spowodowane lękiem przed bólem towarzyszącym defekacji. Natomiast dzieci starsze świadomie powstrzymują oddawanie stolca w szkole, aby zrobić to dopiero w miejscu dla siebie komfortowym, czyli najczęściej w domu.

Niestety, powstrzymywanie odruchu defekacji powoduje zwiększoną retencję wody ze stolca. To w efekcie powoduje „obsuszenie” masy kałowej w końcowym odcinku i sprawia jeszcze większy ból przy oddawaniu stolca. Koło zaparć się zamyka: dziecko czuje ból w czasie pobytu w toalecie, nie oddaje stolca, co staje się przyczyną zaparć, a te są przyczyną bólu. Dochodzi również do rozdęcia odbytnicy, które może przejść w tzw. utrwalone rozdęcie odbytnicy. Dziecko przestaje odczuwać wypełnienie jelita grubego. W skrajnych przypadkach ulega zahamowaniu naturalny odruch defekacji. Dziecko musi otrzymywać środki przeczyszczające, aby oddać stolec. Rozwiązaniem doraźnym są czopki lub lewatywy, jednak należy tu wyraźnie zaznaczyć, że metody te mogą pogłębić problem zaparć nawykowych i są rozwiązaniami doraźnymi, które dzieci odbierają bardzo negatywnie. Problemem, który nie możemy lekceważyć są także mikropęknięcia zwieracza czy uszkodzenia śluzówki odbytu, powodujące lekkie krwawienia zauważalne na zewnątrz kupki czy papierze po wytarciu pupy dziecka (wszelkie ślady krwi znajdujące się wewnątrz masy kałowej należy pilnie zgłosić lekarzowi).

Za mało błonnika w diecie dzieci

Terapia bólu brzucha, zaparć oraz zaparć nawykowych wymaga od nas podjęcia wielokierunkowych działań. Jednym z nich jest zmiana diety dziecka: ograniczenie spożycia cukrów niekorzystnie wpływających na stan flory bakteryjnej układu pokarmowego oraz zapewnienie właściwej ilości płynów (dziecko o wadze 10 kg powinno przyjmować 1 l płynów dziennie). Najważniejsze jest jednak zwiększenie podaży błonnika w diecie dziecka. Błonnik rozmiękcza masy kałowe, zwiększa ich objętość, ułatwiając tym samym wypróżnianie oraz zmniejszając jego bolesność. Błonnik sprzyja prawidłowej pracy przewodu pokarmowego. Ułatwia pasaż treści przez jelita. Istotnym warunkiem przywrócenia prawidłowego trawienia jest także odbudowanie zubożonej flory bakteryjnej – tu niezbędne probiotyki.

Co zrobić, gdy dziecko nie przepada za spożywaniem surowych warzyw i owoców – naturalnych źródeł błonnika. Odpowiedź jest prosta: podawajmy dziecku błonnik w postaci gotowych preparatów!

Który preparat z błonnikiem mogę podać mojemu dziecku?

Wybór odpowiedniego preparatu dla pociechy to duża odpowiedzialność Rodziców. Zadają oni sobie często pytania: czy dany preparat można podać małemu dziecku? Czy jest dla niego bezpieczny? Wybierając właściwy preparat powinniśmy kierować się główną zasadą: dziecku podajemy preparat dla niego przeznaczony, dostosowany do wieku i potrzeb dziecka. BŁONNIK DLA DZIECI + ŻYWE KULTURY BAKTERII to naturalny preparat z błonnikiem przeznaczony dla najmłodszych. Może być bezpiecznie podawany dzieciom, które skończyły roczek. Główny składnik preparatu- delikatny w działaniu błonnik owsiany- w procesie produkcji jest pozbawiany fitatów, dzięki czemu nie powoduje utrudniania wchłaniania wapnia i innych składników mineralnych i można bezpiecznie podawać go naszym maluszkom nawet przez dłuższy okres.

Czy pomaga?

Efekty działania preparatu BŁONNIK DLA DZIECI + ŻYWE KULTURY BAKTERII są bardzo szybko zauważalne. Już po kilku dniach stosowania powinniśmy zaobserwować u dzieci poprawę wypróżniania (zmiana konsystencji i zabarwienia stolca). Natomiast po 2-3 miesiącach regularnego stosowania preparatu, zmianie zwyczajów żywieniowych dziecka powinno nastąpić całkowite unormowanie pracy przewodu pokarmowego (odbudowanie flory bakteryjnej i przywróceniu naturalnych odruchów defekacji u dziecka). Należy tu zaznaczyć, że błonnik owsiany będący składnikiem preparatu nie powoduje wzdęć i w sposób gwałtowny nie przyspiesza motoryki jelit.

BŁONNIK DLA DZIECI + ŻYWE KULTURY BAKTERII to coś więcej niż tylko błonnik

Preparat ten poza zdrowym i bezpiecznym dla dzieci błonnikiem owsianym dostarcza również probiotyki – dobroczynne bakterie, niezbędne dla prawidłowej pracy przewodu pokarmowego. W preparacie znajduje się, aż 7 różnych kultur probiotyków niezbędnych dla prawidłowego procesu trawienia – 1 miarka preparatu dostarcza aż 150 milionów kultur probiotycznych bakterii. Probiotyki poprawiają również odporność dziecka, zmniejszając jego podatność na infekcje. Preparat może być stosowany jako uzupełnienie prawidłowej flory bakteryjnej w trakcie i po antybiotykoterapii.

Preparat ten zawiera również inulinę czyli prebiotyk – składnik stymulujący namnażanie „dobrych” bakterii probiotycznych zasiedlających nasz przewód pokarmowy i biorących udział w procesie trawienia.

Jak podawać BŁONNIK DLA DZIECI + ŻYWE KULTURY BAKTERII? To proste!

Każda mama, która ma w domu „niejadka” wie, jak trudno przekonać takiego Maluszka do zjedzenia czegoś, czego on nie lubi lub nie zna. „Błonnik dla dzieci + probiotyki” ma neutralny smak i zapach. Można go dodać do każdego płynnego i półpłynnego ulubionego jedzenia – jogurtu, zupy, startych owoców, w których doskonale się rozpuszcza. Preparat nie zwiększa swojej objętości, nie zmienia konsystencji (nie żeluje) dzięki czemu jest łatwy do podawania w każdym pokarmie i chętnie zjadany przez dzieci. Preparat podaje się 1-2 razy dziennie po 1 miarce ( 1 miarkę preparatu należy rozpuścić w 100 ml płynu lub półpłynu). Istotne jest, by temperatura tego płynu nie przekraczała 37 st. C., gdyż wysoka temperatura niszczy probiotyki zawarte w preparacie. Po przyjęciu dawki błonnika dziecku podajemy dodatkowo 100 ml soku lub wody -uzupełnianie płynów w czasie podawania preparatu jest bardzo istotnym elementem kuracji.

BŁONNIK DLA DZIECI + ŻYWE KULTURY BAKTERII jest przeznaczonym dla najmłodszych dzieci, bezpiecznym i zdrowym produktem. To także prosty i naturalny sposób uzupełniania diety małego dziecka w błonnik.

Żródło: domzdrowia.pl